اجزای تشکیل دهنده سیستم دوربین مدار بسته

اجزای تشکیل دهنده سیستم دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده است که ما در این مقاله قصد داریم توضیحات مفیدی درمورد اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته شرح دهیم. از جمله اجزای تشکیل دهنده می توان دستگاه DVR ، هارد ، منبع تغذیه ، دوربین و کابل دوربین را نام برد.

دستگاه  (Degital Video Recorder) DVR

دستگاه DVR را میتوان به ساده ترین نحو به عنوان سرور سیستم مداربسته آنالوگ معرفی کرد.

در سیستم مداربسته آنالوگ دوربین های مداربسته به دستگاه DVR متصل می شوند و از طریق این دستگاه ضبط ، پخش یا انتقال تصاویر ممکن خواهد بود.

وظایف دستگاه DVR

برخی وظایف اصلی دستگاه DVR به شرح زیر است:

ضبط تصاویر دوربین های مداربسته: از طریق دستگاه DVR میتوان تصاویر دوربین های مداربسته را (توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه) ضبط و مجددا بازبینی یا مورد پشتیبان گیری قرار داد.

مشاهده تصاویر دوربین های به صورت یکپارچه: با اتصال دستگاه DVR به نمایشگر شما می توانید تصویر تمامی دوربین های مداربسته را به صورت یکپارچه و در یک صفحه ببینید.

تنظیم تصاویر و ضبط: دستگاه دی وی آر به شما این امکان را میدهد که تصاویر را به نحوه دلخواه خود تنظیم کنید. این تنظیمات شامل تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع و زمان بندی ضبط و … خواهد بود.

امکان اتصال به شبکه یا انتقال تصویر: از طریق پورت LAN موجود بر روی دستگاه دی وی آر شما می توانید تصاویر دوربین های خود را به محیط شبکه کامپیوتری وارد کرده و یا آنها را از طریق اینترنت ببینید.

کنترل دوربین های گردان: از طریق پورت RS485 موجود بر روی دستگاه دی وی آر شما می توانید دوربین های گردان یا دوربین های زوم را کنترل کنید.

طبقه بندی دستگاه دی وی آر

دستگاه های DVR معمولا از چند جنبه طبقه بندی میشوند ولی مهمترین جنبه های طبقه بندی آنها تعداد کانال های تصویر DVR ، تعداد ورودهای صدا و کیفیت ضبط DVR است.

دستگاه دی وی آر (DVR) چیست؟
دستگاه دی وی آر (DVR) چیست؟

رایجترین دستگاه های دی وی آر از نظر تعداد کانال تصویر DVR های زیر هستند:

دستگاه DVR 04CH کانال: قابلیت نصب تا 4 دوربین را دارد.

دستگاه DVR 08CH کانال: قابلیت نصب تا 8 دوربین را دارد.

دستگاه DVR 16CH کانال: قابلیت نصب تا 16 دوربین را دارد

دستگاه DVR 32CH کانال: قابلیت نصب تا 32 دوربین را دارد.

رایج ترین رزولوشن های ضبط دستگاه دی وی آر عبارتند از: WD1 ، D1 ، CIF

قیمت دستگاه های دی وی آر با توجه به کیفیت ضبط ، تعداد کانال های و انواع خروجی آن متغیر است.

منبع تغذیه

آداپتور یا همان منبع تغذیه وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت مورد نیاز دوربین ها با آمپر های مختلف را دارد ، دوربین های معمول بازار اکثرا ۱۲ ولت با آمپر های ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۱۰ و ۱۵ و ۲۰ هستند.

نکته: منبع تغذیه میتواند به صورت مرکزی و برای کل سیتم نصب شود یا به صورت جداگانه و برای هر دوربین مداربسته مجزا قرار گیرد.

H.D.D (Hard Drive Disk)

هارد اینترنال( داخلی) کامپیوتر است که درحجم های متفاوت در داخل کیس DVR نصب میگردد و تمامی تصاویر (ویدئو) ها در این هارد ذخیره می شود.

کابل دوربین

کابل تصویر دوربین مداربسته از شاخه کابل های کواکسیال است که به آن RG59 گویند. این کابل از نظر ساختمان کلی کاملا شبیه کابل های آنتن تلویزیونی است و تنها تفاوت آن در قطر مغزی و حجم شیلد است. کابل های تصویر کابل RG59 در کیفیت های کاملا متفاوتی تولید می شوند. با کیفیت ترین آن ها کابل RG59 که کابل های با شیلد و مغزی مسی هستند می باشد.

کابل دوربین مداربسته
در سیستم های مدار بسته انالوگ باید از هر دوربین مداربسته یک کابل تصویر به طور مستقیم به دستگاه DVR متصل گردد.

دوربین

دوربین های آنالوگ برای انتقال تصویر از سیستم مشابه ارسال و دریافت تصاویر تلویزیونی بر روی کابل های هم محور یا کواکسیال (Coaxial) استفاده می کنند. هر دوربین آنالوگ می تواند با اتصال مستقیم تصاویر را به تلویزیون منتقل نماید (مانند دوربین های فیلم برداری معمولی). دوربین های آنالوگ برای تامین برق مورد نیاز خود به یک منبع تغذیه احتیاج دارند که عموما در کنار دوربین و یا دستگاه ضبط (DVR) نصب شده و از طریق کابل مخصوص، جریان برق را به سمت دوربین هدایت می نماید.

در هر صورت و در هر نوع دوربین مدار بسته آنالوگ مهمترین بخش نوع و کیفیت سنسور تصویر داخل دوربین میباشد.

نوع و کیفیت لنز، نوع قاب، دید در شب و گزینه های زیادی در انتخاب دوربین برای مکانی خاص باید در نظر گرفته شوند.

برای مشاهده انواع دوربین مداربسته بیسیم شیلد ، دوربین مداربسته بیسیم سامسونگ ، دوربین مداربسته بیسیم داهوا و دوربین مداربسته بیسیم ایسان بر روی لینک های مورد نظر کلیک کنید.